Yıllardır aynı sayfayı inatla değiştirmeyen Vakıfbank sayfasını yeniledi. Şekil-şemal düzgün birşey. Bu arada web sayfası ile birlikte sunucularını da değiştirmişler. Compaq Tru64 üstünde çalışan Netscape Enterprise güme gidip yerine IIS 6 gelmiş. İnternet bankacılığı sayfası ise halen Netscape-Enterprise/3.6 üstünde çalışıyor. Bu arada bu sayfayı yayınlayan sunucunun gün içerisinde zırt-pırt patladığınıda not düşeyim.
Yerleşim yanlışları ile dolu Atm-Şube Arama sayfası ise Infotech yapmış. Tele Atlas’ın uygulamasını alıp Ankara haritası yapmak çok mu zor iş? Memlekette Coğrafi Bilgi Sistemleri / Haritacılık hiç mi gelişmemiş?

Garibime giden koskoca banka haritaları vakifbank.infotech.com.tr şeklinde bir sub domainden çalıştırıyor. Bankanın haritaları kendi domaininden çalıştırmaya parası mı yetmedi ! yoksa Oracle Application Server üstünde çalışan uygulamayı/sunucuyu ayakta tutmaya mı korktular…

Eski yıldızları kırpıp kırpıp Apache, IIS yapıyorlar.

Çoğu sayfasında bile kendi uygulamasını kullanmayıp Apache kullanan adamlardan ne hayır gelir o da ayrı bir konu…

Postalanma Zamani Friday, April 13, 2007 11:25 PM GTB Daylight Time
Comments [0]  |  Permalink

Bana mı denk gelir bilmiyorum aldığım bütün Asus notebookların fanı bir zaman sonra ses çıkarmaya başlar. Bu malı aldığım zaman (M5200-N) ki kendisi o zaman Asus'un en üst serisi olurdu (Superior Mobility) ve bir Hacı Murat parası M5200Nediyordu. Bunda olmaz dedim aldım. Aradan bir yıl geçti geçmedi bunun fanıda zırlamaya başladı. Malın fan sesinin dışında başka bir yeri ile alıp veremediğim yok. Öyle birşey ki sessiz bir odada çalışıyorsanız çıkardığı gürültü sizi kesinlikle rahatsız edecekdir. Ya oturup müzik dinleyeceksiniz ya da gürültülü bir odada çalışacaksınız.

Bugün tam iş çıkışı çıkardığı seslere dayanamadım. İşlemci/fan yuvasının üstündeki ızgarayı söküp kompresör yardımıyla bir güzel üfledim. Sonra mucize buluş WD-40'dan yardım aldım :) Malı kapayıp eve geldim. Bu da tatmin etmedi yeniden açıp Titan'ın Nano Blue Thermal Grease'ini sürdüm.

Sonuç;
Normal şartlar altında adaptör eğer mala bağlı ise kesinlikle kullanamadığım Uçak Modunda (Asus'un maksimum performans modu) işlemci 50 derece civarında dolanıyor. Ki bu operasyondan önce 5 dakika da 70 dereceye yaklaşıyordu.
Araba modunda ise (yüksek performans modu) 40 derece civarında dolanıyor.

Şimdilik iş görür...

Postalanma Zamani Tuesday, April 10, 2007 11:14 PM GTB Daylight Time
Comments [0]  |  Permalink