Bilmeyenler için yazayım Spamhaus kar amacı gütmeyen bir teşkilat. Amacı spam yapan geri zekalılar ile mücadele. Spam yapan man kafalıların ip adreslerini bloklayıp veritabanı oluşturuyorlar. Sonra bunu herhangi bir ücret talep etmeksizin kullanmak isteyenlere sunuyor.

Spamhaus ile ilgili tek kelimeyle şunu söyleyebilirim etkin olarak kullandığım 10’a yakın kara liste içerisinde en aklı başında (gereksiz yere tek bir ileti tuttuğuna senelerdir şahit olmadım) ve en büyük veritabanına sahip. Posta sunucusu olan arkadaşlar gönül rahatlığıyla kullanabilirler.

Ve şimdi gelelim rezilliğimize burada göreceğiniz üzere en kötü network alanında dünyada birinci sıradayız. TTNET sağolsun. Şurada göreceğiniz üzere de örnekleri mevcut. TTNET bu kafayla giderse daha çok bu listelerde oluruz. Daha doğru düzgün bir anti-spam politikaları yok. Gerçi ilgili sayfadan anlayacağınız üzere çoğu bilgisayarlara bulaşan virüs vb. şeyler ile gönderiliyor. Burdan da şunu anlayabiliriz Windows kullanıcılarımız : “-Ben Türk’üm, bana birşey olmaz” zihniyetiyle antivirüs ya kullanmıyor yada doğru düzgün yapılandır(a)mıyor.

Gece gece nerden aklıma geldiğini soranlara, hergün gün içerisinde kaçan spamları biriktirip gece bunlara dair kural oluşturuyorum. Yani bakıyorum da gelen spamların çoğu TTNET’in ip adresleri. AS9121’in tamamını bloklayacaksın bitecek-gidecek. Başka türlü kurtulamayacağız.

Postalanma Zamani Wednesday, 04 June 2008 23:16 GTB Daylight Time
Comments [0]  |  Permalink